Hakkımızda

Konya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 1995 yılında 904 Sayılı Islahı Hayvanat Kanununa göre kuruldu. Şu anda 5996 Sayılı Kanuna göre hayvan ıslahı üzerine faaliyetimizi sürdürmekteyiz.

 

İlimizdeki hayvan ıslahı çalışmalarını yürütmek, üyelerimizi bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak ve eğitim toplantıları düzenlemek suretiyle üstün verimli hayvan yetiştirilmesine yardımcı olmaktayız.

Birliğimiz 13 bine yakın üyesi ile Türkiye'nin en büyük İl Birliğidir. 5 baş ineğe sahip bir yetiştirici, üyelik için Birliğimize başvuruda bulunabilmektedir. Üyelik için gerekli evrakların neler olduğunu; (Mevzuat başlığı altında yer alan "Üyelik Şartları" bölümünde bulabilirsiniz).

Merkez şubemizin yanı sıra, Konya genelindeki 15 şube ve 3 irtibat büromuzdan; 80 araç ve 124 personelimizle yetiştiricilerimize hizmet vermekteyiz. Üyelerimiz, tohumlama, küpeleme ve ürün ihtiyaçlarını şube ve irtibat bürolarımızdan temin edebilmektedir.

Birliğimize ait iktisadi teşekkülde, üreticilerimizin ihtiyacı olan ürünler, yem katkı maddeleri, alet ekipmanlar, yem bitkileri ve tohum satışı yapılmaktadır. 38 bin metre karelik alanda kurulu, 570 baş hayvan kapasiteli Düve Merkezimizle yetiştiricilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Soykütüğü Projesi ile işletmeleri ve hayvan varlıklarını kayıt altına alıyoruz. Ayrıca 21 Mart 2013'ten bu yana, Konya il genelindeki büyükbaş hayvanların küpeleme çalışması da Birliğimiz tarafından yapılmaktadır. Buzağısı doğan yetiştiricilerimizin, 7 güniçersinde, 444 35 49 Numaralı Alo Birlik hattını aramak suretiyle, küpeleme kaydı yaptırmaları gerekiyor. Saha personelimiz gerekli planlamayı yaparak, 20 gün içerisinde küpeleme hizmetini yerine getirmektedir.

İlimizdeki hayvan ıslahı çalışmalarını yürütmek, üyelerimizi bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak ve eğitim toplantıları düzenlemek suretiyle üstün verimli hayvan yetiştirilmesine yardımcı olmak, faaliyetlerimiz arasında yer almaktadır.

2012 yılı başında, sütle ilgili soğuk zincirde satış organizasyonunu başlattık. Üyelerimizin soğuk süt desteklermelerinden faydalanması için çalışmalarımıza azimle devam ediyoruz.